Jeśli chodzi o blogi oparte na silniku WordPress to zyskały one sobie wielką popularność w środowisku SEO ze względu na fakt, że indeksacja wpisów w wyszukiwarce Google następuje w nich niesłychanie szybko i w większości przypadków nie potrzeba żadnego linkowania zewnętrznego. Dodatkowo istnieje wiele dodatków (pluginów), które sprawiają, że zamieszczane wpisy (jak i cały blog) można z łatwością zoptymalizować ze względu na szybkość i łatwość indeksacji.

Podstawowym czynnikiem jaki ma wpływ na to czy nasz wpis zostanie zaindeksowany w Google jest unikalność naszego wpisu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby te same teksty nie pojawiały się na różnych stronach internetowych, również na poszczególnych podstronach danej witryny. Przykładowo blogi oparte na WordPress’ie domyślnie przypisują dany wpis do kilku miejsc czyli te same treści znajdą się w danej kategorii, tagu, przypisanej podstronie, a nawet na stronie głównej. Z tego nie mamy większego wpływu na to jak i skąd dany wpis zostanie zaindeksowany. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest chociażby zainstalowanie wtyczki „All in one SEO pack”, w której możemy wyłączyć indeksowanie wpisów w kategoriach oraz tagach. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, żeby na stronie głównej nie był zamieszczany cały wpis a jedynie wypis, czyli początkowy fragment tekstu – zajawka.

Jeśli planujemy aktywny rozwój naszego bloga i chcemy aby większość, jeśli nie wszystkie, podstrony były zaindeksowane to powinniśmy zastosować kilka prostych technik. Po pierwsze dobrze jest zaimplementować na stronie głównej „chmurę tagów” czyli odnośników do poszczególnych wpisów. W tym miejscu powinniśmy również pamiętać o tym aby nie tworzyć na stronie setek tagów, a jedynie kilkadziesiąt, dzięki czemu ułatwimy pracę robotom indeksującym.